Budownictwo prefabrykowane – co to jest?

W ostatnich latach budownictwo prefabrykowane zdobywa coraz większą popularność, oferując szybkość realizacji, kontrolę kosztów oraz wysoką jakość wykonania. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod budowy, pozwalając na skrócenie czasu pracy na placu budowy i minimalizację wpływu warunków atmosferycznych na proces budowy.

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest prefabrykacja?

Prefabrykacja to proces produkcji, w którym elementy konstrukcyjne budynku są wytwarzane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy, gdzie są montowane. Proces ten obejmuje produkcję ścian, stropów, belki, słupy oraz innych kluczowych elementów konstrukcji.

Co to jest budownictwo prefabrykowane?

Budownictwo prefabrykowane to technologia budowy, w której większość lub wszystkie elementy budynku są wytwarzane poza miejscem docelowym budowy, najczęściej w specjalizowanych halach produkcyjnych. Technologia ta pozwala na precyzyjne wykonanie elementów, co przekłada się na wysoką trwałość i jakość gotowego obiektu.

Rodzaje domów z prefabrykatów

Dom prefabrykowany

Jest to najbardziej znany rodzaj budynku w tej technologii, gdzie prefabrykaty (gotowe ściany warstwowe, ściany wewnętrzne, stropy i inne elementy) są produkowane z betonu, drewna lub stali, a montaż na placu budowy odbywa się w krótkim czasie. Takie domy charakteryzują się wysoką trwałością i doskonałą izolacją termiczną. Najczęściej dostarczane są na budowę w stanie surowym zamkniętym lub w stanie deweloperskim.

dom prefabrykowany

Dom modułowy

Budownictwo modułowe polega na wznoszeniu budynków z gotowych modułów, które są kompletnymi sekcjami budynku, włączając w to ściany, podłogi, a nawet wykończenie. Moduły są produkowane w fabryce, a następnie montowane na placu budowy, tworząc pełnowymiarowe budynki mieszkalne lub użyteczności publicznej.

  • Szacunkowe koszty: Koszty mogą wzrosnąć do około 4000 zł – 6000 zł za metr kwadratowy. Dla domu 100m² oznacza to kwotę od 400 000 zł do 600 000 zł. Ceny mogą wahać się w zależności od standardu instalacji i innych czynników.

W GreenHomes najtańszy dom prefabrykowany w stanie deweloperskim kosztuje około 270 000 zł.

dom modułowy

Dom mobilny

To lekkie konstrukcje, które mogą być łatwo przenoszone z jednego miejsca na drugie. Chociaż nie są one tradycyjnie uznawane za “budownictwo prefabrykowane”, to jednak dzielą wiele wspólnych procesów produkcyjnych.

Cena budynku jest trudna do określenia, gdyż zależy nie tylko od powierzchni zabudowy, ale i wybranych mebli czy wykończenia. Atrakcyjny wygląd wnętrz może znacząco podnieść koszty.

  • Szacunkowe koszty: W tym przypadku koszty mogą sięgać od 5000 zł do nawet 10000 zł za metr kwadratowy, co przy powierzchni 100m² przekłada się na kwotę od 500 000 zł do 800 000 zł lub więcej, w zależności od luksusu wykończenia i innych unikalnych wymagań.

Nasze domy prefabrykowane możesz zamówić w wersji „pod klucz” jednak nie wykonamy dla Ciebie dokładnej wyceny przed określeniem projektu budynku, gdyż wszystko zależy od tego, jak mają wyglądać wnętrza.

dom mobilny

Porównanie rodzajów budynków prefabrykowanych

 

Każdy typ budynku prefabrykowanego ma swoje unikalne zalety.

Domy prefabrykowane

Oferują szerokie zastosowanie, od domów jednorodzinnych po obiekty użyteczności publicznej, łącząc w sobie szybkość montażu z wysoką jakością wykonania.

Budynki modułowe

Umożliwiają jeszcze szybszą realizację projektu, oferując przy tym elastyczność w zakresie projektowania i bardzo łatwą możliwość rozbudowy.

Domy mobilne

Są idealne dla osób szukających tymczasowych lub przenośnych rozwiązań mieszkaniowych i nie chcą się wiązać z jednym placem budowy, lecz chcą mieć swój dom w różnych miejscach.

Szerokie zastosowanie budownictwa prefabrykowanego

Budownictwo prefabrykowane znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w budowie domów mieszkalnych, ale również w wznoszeniu budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, czy obiekty handlowe. Dzięki kontrolowanemu procesowi produkcji i możliwości dokładnego planowania, takie inwestycje spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, trwałości i estetyki.

Budownictwo prefabrykowane – podsumowanie

Budownictwo prefabrykowane to technologia, która zmienia oblicze współczesnego budownictwa. Oferuje doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod budowy, łącząc w sobie szybkość realizacji, kontrolę kosztów i wysoką jakość. Bez względu na to, czy chodzi o mały dom mieszkalny, czy duży budynek użyteczności publicznej, prefabrykacja zapewnia efektywne i trwałe rozwiązanie budowlane.