Dom modułowy – co to jest, ile kosztuje i jak wygląda jego budowa?

Dom modułowy co to właściwie jest? To pytanie pojawia się coraz częściej w kontekście poszukiwań innowacyjnych, szybkich, a zarazem ekonomicznych metod budowy. Domy modułowe zyskują na popularności dzięki swojej elastyczności, efektywności i możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy to konstrukcja składająca się z gotowych segmentów (modułów), które są wytwarzane w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy, gdzie są łączone, tworząc pełnowartościowy budynek mieszkalny. Domy modułowe mogą być stosowane jako całoroczne miejsca zamieszkania lub jako obiekty letniskowe, zapewniając szybkość budowy oraz wysoką jakość wykonania.

Dom modułowy a murowany

Tradycyjna budowa domu odbywa się na placu budowy.

W przypadku domów modułowych cały moduł tworzony jest w fabryce. Na plac budowy dowożone są gotowe moduły domu, czyli części budynku, które składają się już z kompletnych ścian, a często także tynków i wykończeń. Na miejscu scala się elementy w jeden kompleksowy dom.

Dom modułowy a szkieletowy

Całoroczne domy modułowe powstają z przygotowanych wcześniej kompletnych modułów, które obejmują ściany, podłogi, a czasem nawet wykończenie.

W technologii szkieletowej elementy takie jak ściany i stropy są montowane i wykańczane na placu budowy. W fabryce produkowane są poszczególne elementy domów szkieletowych, które następnie klient lub firma budowlana składają w całość.

Dom modułowy a prefabrykowany

Gotowe domy prefabrykowane często są mylone z domami modułowymi. Różnica pomiędzy tymi technologiami budowy polega na tym, że w przypadku domów modułowych na placu budowy składane są kompletne moduły, które składają się już np. z poszczególnych pokoi czy części budynku.

Natomiast w technologii prefabrykowanej na plac budowy dowożone są prefabrykaty, które następnie spaja się w moduły i tworzy dom.

Porównanie: dom modułowy vs inne metody budownictwa

Dom murowanyDom szkieletowyDom prefabrykowanyDom modułowy
Proces budowyWszystko robione jest metodą tradycyjną na plac budowy.Na plac budowy przywożone są ściany i stropy, ale są montowane i wykańczane na placu budowy.Na plac budowy przywożone są prefabrykaty, czyli kompletne elementy (np. ściana z rekuperacją i osadzonymi oknami).Na placu budowy domy powstają z wcześniej przygotowanych modułów, które są całymi pomieszczeniami.
dom modułowy co to jest

Zalety domów modułowych całorocznych

Gotowe domy modułowe całoroczne charakteryzują się wieloma zaletami, które sprawiają, że są one coraz częściej wybierane przez inwestorów. Należą do nich:

  • Szybkość budowy: Dzięki prefabrykacji modułów w fabryce, czas potrzebny na wzniesienie domu na placu budowy jest znacznie skrócony. Budynki modułowe mogą powstać nawet w 1 dzień.
  • Kontrola jakości: Każdy moduł jest produkowany w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co zwiększa precyzję wykonania i minimalizuje ryzyko błędów. Modułowe domy często mają wyższe parametry jakościowe niż tradycyjne.
  • Elastyczność projektowa: Domy modułowe oferują szerokie możliwości adaptacji projektu do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Projekty domów modułowych łatwo rozbudować o kolejne moduły i zwiększyć budynek według potrzeb.
  • Efektywność energetyczna: Nowoczesne domy modułowe są projektowane z myślą o energooszczędności, co przekłada się na niższe koszty utrzymania. W domach modułowych często instalowana jest fotowoltaika czy pompa ciepłą, które zmniejszają koszty eksploatacyjne.

Zalety budynków modułowych całorocznych sprawiają, że zdobywają one coraz większą rzeszę fanów, niemniej nie będziemy Cię okłamywać, że gotowe domy modułowe całoroczne są wolne od wad.

Wady domów modułowych

Bylibyśmy nieuczciwi, gdybyśmy rozwinęli tylko zalety domów modułowych. Chcemy przekazać Ci rzetelną wiedzę, dlatego omówimy także wady domów modułowych.

  • ograniczenia architektoniczne – niewszystkie projekty domów mogą zostać zaadoptowane do technologii modułowej. W przypadku niektórych może się to okazać niemożliwe lub nieopłacalne ze względu na wysokie koszty budowy domów modułowych o bardzo innowacyjnej konstrukcji.
  • ograniczenia transportowe – domu murowane budujemy na miejscu, dlatego mogą być zbudowane niemal wszędzie, gdzie tylko dojadą materiały budowlane. Niestety nowoczesne budownictwo modułowe wymaga dość przystępnych dróg dojazdowych, które umożliwią wjazd wielkich przyczep z gotowymi modułami na plac budowy.
  • koszty transportu – transport gotowych modułów z fabryki na plac budowy może być kosztowny, zwłaszcza jeśli odległość jest duża. Koszty te mogą negatywnie wpłynąć na całkowitą ekonomiczność projektu, szczególnie w przypadku budowy w odległych lub trudno dostępnych lokalizacjach. Warto kupować nowoczesne domy modułowe w pobliskich lokalizacjach.
  • projekty domów modułowych mogą być niezgodne z warunkami zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – czasem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzuca, np. budowę domu z cegły. Wówczas domy murowane są jedynym rozwiązaniem.

Jak zbudować dom modułowy?

To źle sformułowane pytanie, gdyż cały proces budowy domu modułowego odbywa się w hali produkcyjnej. Ty, jako klient, uzgadniasz tylko z producentem, jak ma wyglądać Twój wymarzony dom modułowy całoroczny.

Producent najpierw tworzy tzw. prefabrykaty, które następnie są łączone w moduły. Gotowe moduły są transportowane na plac budowy, gdzie są montowane na wcześniej przygotowanych fundamentach. Cały proces od projektu do zakończenia budowy może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od skomplikowania projektu i warunków na placu budowy.

Jak się mieszka w domu modułowym?

Tak samo jak w murowanym. Wykończone domy modułowe nie oferują gorszych warunków życiowych. Wręcz przeciwnie. Często ich niższa cena umożliwia powiększenie powierzchni zabudowy, a innowacyjne technologie energooszczędne obniżają koszty rachunków.

domy modułowe

Ile kosztuje budowa domu modułowego?

Koszt domu modułowego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, standard wykończenia oraz indywidualne wymagania projektowe. Średnio, cena za metr kwadratowy gotowego domu modułowego może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na przykład, 100-metrowy dom modułowy może kosztować od 300 000 zł do 500 000 zł.

Ile kosztuje dom modułowy 70m2?

Gotowy dom modułowy całoroczny o powierzchni użytkowej około 70 m2 kosztuje około 250 tysięcy.

Ile kosztuje dom modułowy pod klucz?

To zależy od projektu. Gotowe domy modułowe wahają się cenowo od 300 000 zł do … (niebo jest limitem!). Domy z poddaszem użytkowym lub o skompikowanym szkielecie są droższe.

Czy na dom modułowy potrzebne jest zezwolenie?

To zależy, jaka jest całkowita powierzchnia zabudowy. Od 3 stycznia 2022 roku obowiązują przepisy pozwalające na budowę domów jednorodzinnych do 70 m2. bez uzyskania pozwolenia na budowę i załatwiania licznych formalności. Procedura tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym znosi też obowiązek ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Co ważne, dotyczy to nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Czy warto budować dom modułowy?

Biorąc pod uwagę szybkość budowy, kontrolę jakości, elastyczność projektową oraz efektywność energetyczną, budowa domu modułowego jest atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty inwestycji i upewnić się, że wybrany projekt domu modułowego spełnia wszystkie oczekiwania i potrzeby.

Czy dom modułowy jest trwały?

Domy modułowe są projektowane i budowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz nowoczesnych technologii budowlanych, domy te mogą być równie trwałe, co budynki wznoszone metodami tradycyjnymi.

Czy domy modułowe drewniane można budować o każdej porze roku?

Tak! I jest to naprawdę spory plus. Omawiając wady i zalety technologii modułowej ta cecha jest szalenie istotna ze względu na brak konieczności oczekiwania ciepłych dni w celu rozpoczęcia budowy. Budowa domu modułowego może być wykonana nawet w trakcie trwania srogiej zimy.

Domy modułowe – podsumowanie

Domy modułowe stanowią nowoczesne rozwiązanie budowlane, które łączy w sobie wiele zalet, takich jak szybkość realizacji, wysoka jakość wykonania, elastyczność projektowa i efektywność energetyczna. Ich popularność wśród inwestorów rośnie, a dzięki ciągłemu rozwojowi technologii modułowej, domy te stają się coraz bardziej dostępne cenowo i atrakcyjne pod względem architektonicznym.

Zbuduj z nami swój dom z prefabrykatów

Jeśli marzy Ci się, żeby Twój dom powstał szybko, lecz wymagasz też trwałości na długie lata, to GreenHomes jest dobrym wyborem. Pozostaw nam do siebie kontakt, by nasz ekspert mógł przygotować dla Ciebie specjalną ofertę domu prefabrykowanego.

Sławomir Munik

ekspert GreenHomes

888 468 221