Dom modułowy czy murowany – porównanie rozwiązań

Postawienie domu wiąże się z niemałym stresem – koszty budowy, wybór projektu czy wykończenie często powodują bezsenne noce u przyszłych właścicieli. Kiedyś domyślnym rozwiązaniem był dom murowany, lecz obecnie coraz większe zainteresowanie przyciąga dom prefabrykowany. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Jeśli chcesz podjąć rozsądną decyzję, to kluczowe będzie poznanie obu form budowy domu i właśnie tym zajmiemy się w naszym artykule. Po jego przeczytaniu odpowiedź na pytanie: dom prefabrykowany czy murowany będzie dla Ciebie banalnie prosta.

Co znajdziesz w artykule?

Jak powstają domy prefabrykowane i murowane? Technologia i materiały

Dom modułowy:

  1. Fabryka: Budowa domu modułowego zaczyna się w zamkniętej hali produkcyjnej, gdzie gotowe elementy są produkowane według wcześniej ustalonych planów. Na etapie prefabrykacji, różne części domu, jak ściany czy stropy, są tworzone z prefabrykatów betonowych lub drewna klejonego.
  2. Plac budowy: Po etapie prefabrykacji, elementy są przewożone na plac budowy i montowane, co skraca czas budowy.

 

W technologii murowanej wykorzystuje się znane od tysięcy lat klasyczne techniki murarskie. Budowa domu murowanego odbywa się na placu budowy, zaczynając od fundamentów, poprzez wznoszenie ścian, aż do pokrycia dachu.

Dom prefabrykowany czy murowany: czas budowy

Budowa domu prefabrykowanego pozwala na skrócenie czasu stawiania budynku. Po zakończeniu etapu prefabrykacji, montaż na placu budowy jest zwykle szybszy niż w etapie budowy domu tradycyjnego. W przypadku domu modułowego czas budowy wynosi od 2 do 3 miesięcy. Sam etap prefabrykacji trwa około miesiąca, a złożenie gotowych elementów i przewiezienie ich na plac budowy trwa zazwyczaj kolejny miesiąc.

Domy murowane, z kolei, wymagają więcej czasu na budowę. Ich proces budowy jest znacznie dłuższy, gdyż zajmuje nawet do kilku lat.

Dom modułowy czy murowany: trwałość i energooszczędność

Jeżeli chodzi o trwałość, domy murowane są zazwyczaj uznawane za bardziej trwałe, ze względu na zastosowaną technologię murowaną. W przypadku domów prefabrykowanych, trwałość w dużym stopniu zależy od jakości zastosowanej technologii i materiałów. Jeśli wybierzesz renomowanego producenta, to trwałość takiego budynku z prefabrykatów może być wyższa niż modeli murowanych.

Co więcej, w technologii prefabrykowanej często wykorzystuje się energooszczędne materiały, które zapewniają później niskie koszty utrzymania budynku. Technologia budowy tradycyjnej często opiera się na przestarzałych metodach, które mogą nie zapewniać tak wysokiego poziomu energooszczędności.

dom modułowy co to jest

Dom prefabrykowany czy murowany: wpływ na środowisko

W kontekście wpływu na środowisko, budowa domu prefabrykowanego pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie materiałów i minimalizację odpadów. Budowa w zamkniętej hali produkcyjnej niezależnie od warunków atmosferycznych dodatkowo zwiększa efektywność. Domy murowane, choć bardziej tradycyjne, generują więcej odpadów na placu budowy.

Jaki jest koszt budowy domu murowanego i modułowego?

Koszt budowy domu prefabrykowanego i murowanego może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od producenta domów prefabrykowanych. Zazwyczaj ostateczny koszt budowy domu prefabrykowanego jest nieco niższy niż projektu o identycznych parametrach firmie budowlanej opierające się na tradycyjnym budownictwie.

Co ważne w obliczu ostatnich wahań inflacji: dom murowany może znacząco zwiększyć swój koszt przez masę nieprzewidzianych wydatków, które pojawią się w trakcie trwania budowy. W przypadku domów murowanych materiały budowlane są kupowane na bieżąco, więc są uzależnione od aktualnych cen na rynku, co nie wróży dobrze w obliczu braku stabilności cen w naszym kraju.

Producentowi domów prefabrykowanych całość ceny płacimy na początku rozpoczęcia projektu lub w transzach, dlatego od razu znamy ostateczny koszt projektu.

Droższe w wykończeniu są domy murowane czy domy modułowe?

Koszty wykończenia są porównywalne, ale domy murowane często oferują większą swobodę w wyborze materiałów i zmian w samym projekcie, co może zwiększyć koszty budowy.

Dom zbudowany w technologii modułowej nie można łatwo modyfikować w środku ze względu na możliwość zaburzenia jego konstrukcji. Jego wygląd jest więc uzależniony od samego projektu, a dokładniej jego ścian, które muszą pozostać w niezmienionym stanie.

domy modułowe

Dom z prefabrykatów czy murowany – porównanie

Ostatecznie, wybór pomiędzy domem z prefabrykatów czy murowanym zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli zależy ci na szybkości i energooszczędności rozwiązania, dom prefabrykowany może być dla ciebie.

Dom murowanyDom modułowy
Technologia budowyBudowa na placu budowy, klasyczne techniki murarskie.Prefabrykacja w hali produkcyjnej, montaż na placu budowy.
Czas budowyDłuższy, od kilku miesięcy do kilku lat. Krótszy, od 2 do 3 miesięcy.
TrwałośćWysoka trwałość dzięki technologii murowanej.Zależy od jakości materiałów i technologii, wysoka przy renomowanym producencie.
EnergooszczędnośćTradycyjne metody mogą nie być tak energooszczędne.Często wykorzystuje energooszczędne materiały, co wpływa na niższe koszty utrzymania.
Wpływ na środowiskoWięcej odpadów na placu budowy. Mniejsza ilość odpadów, bardziej efektywne wykorzystanie materiałów.
Koszt budowy Może być wyższy, zależy od aktualnych cen materiałów, podatny na wahania inflacji.Zazwyczaj niższy, koszty znane na początku projektu, płatność na początku lub w transzach.
Koszty wykończenia Większa swoboda w wyborze materiałów, co może zwiększać koszty. Ograniczone możliwości modyfikacji wewnętrznych, wygląd zależny od ścian, które nie podlegają modyfikacjom.

Zalety i wady domów modułowych

Zalety domów modułowych to przede wszystkim:

  • szybki czas budowy,
  • niższe koszty początkowe
  • i niskie koszty utrzymania.

 

Wady to ograniczone opcje personalizacji wnętrz.

Zalety i wady domów murowanych

Domy murowane oferują większą możliwość indywidualizacji.

Ich wady to m.in. wyższe koszty budowy, dłuższy czas postawienia domu i niższa efektywność energetyczna.

Bez względu na to, jaki typ domu wybierzesz, ważne jest, aby zrozumieć wszystkie aspekty związane z budową domu, od technologii po koszty, aby w przyszłości cieszyć się swoimi wymarzonymi czterema kątami.

Zbuduj z nami swój dom z prefabrykatów

Jeśli marzy Ci się, żeby Twój dom powstał szybko, lecz wymagasz też trwałości na długie lata, to GreenHomes jest dobrym wyborem. Pozostaw nam do siebie kontakt, by nasz ekspert mógł przygotować dla Ciebie specjalną ofertę domu prefabrykowanego.

Sławomir Munik

ekspert GreenHomes

888 468 221