Dom prefabrykowany – jaka firma jest godna zaufania? 5 pytań do firm i klientów

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu z prefabrykatów. Rosnący popyt warunkuje także galopującą podaż, która (niestety) z roku na rok wykazuje się spadkową tendencją w jakości. Wielu właścicieli firm budowlanych widzi w prefabrykatach szansę na szybki zarobek, bo biorą pod uwagę wyłącznie to, że budowa domu jest o niebo prostsza. To prawda, jednak często ich brak doświadczenia sprawia, że ich gotowe domy modułowe lub prefabrykowane są wątpliwej jakości. W tym artykule podpowiemy Ci szczerze, jaką firmę wybrać do budowy domu, żeby mieć pewność dobrego wyboru. Poznaj 5 pytań, dzięki którym z łatwością sprawdzisz każdego oferenta.

Co znajdziesz w artykule?

Energooszczędny dom prefabrykowany - jaka firma zbuduje go dobrze?

Nie damy Ci jednoznacznej odpowiedzi. Bądźmy szczerzy: to byłoby dość stronnicze, gdyż sami jesteśmy producentem domów prefabrykowanych. Ale podejdziemy do tego tematu profesjonalnie, gdyż nagminne zjawisko otwierania firm budujących domy modułowe i prefabrykowane jest przerażające. Większość takich osób wie tyle o budowie domu z prefabrykatów, ile przeczytają w internecie, dlatego ich projekty są wątpliwej jakości, a to psuje CAŁY RYNEK. Później domom prefabrykowanym przypinana jest łatka domów słabej jakości, a to nieprawda. Domy prefabrykowane w krajach skandynawskich są normą, a tamtejsze warunki pogodowe są zdecydowanie bardziej surowe niż najgorsze polskie zimy i letnie wichury.

W internecie każda firma może napisać, że zbuduje Ci Twój wymarzony dom w 2 miesiące, jednak często te slogany mają niewiele wspólnego z prawdą. Najwięcej dowiesz się podczas rozmowy z przedstawicielem firmy oraz od klientów. O ile wiesz, o co pytać.

5 pytań, które musisz zadać firmie przed budową domu z prefabrykatów​

 

Pierwsza rozmowa, którą odbędziesz z pracownikiem firmy, może zapewnić Ci naprawdę wiele informacji na temat Waszej potencjalnej współpracy. Poznaj 5 pytań, które musisz zadać, by ocenić jakość wykonywanych usług.

Pytanie 1: Czy macie swoją produkcję?

Posiadanie własnej produkcji warunkuje to, czy wybrana firma jest tylko wykonawcą, czy producentem. Jeśli wykonawcą, to raczej nie masz co liczyć na personalizowane zmiany w strukturze prefabrykatów. Wykonawca bierze gotowe prefabrykaty od producenta, a następnie składa je w całość, dlatego nie ma wpływu na proces produkcji.

Wybierając producenta masz także pewność, że firma nie zamknie się z dnia na dzień. Zamknięcie fabryki z pracownikami to rozbudowany proces, ale zamknięcie firmy wykonawcy (najczęściej jednoosobowej działalności lub spółki) to już pestka.

Pytanie 2: Czy posiadacie własnych wykonawców i tabor?

Na placu budowy jest do zrobienia mnóstwo rzeczy. Jeśli wybrana firma zatrudnia zewnętrznych wykonawców, to opóźnienia są nieuniknione. W myśl polskiego przysłowia “gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”.

Firma, która posiada własnych wykonawców i tabor, z łatwością może dotrzymać ustalonych terminów, gdyż są one zależne wyłącznie od jej działań, a nie zewnętrznych osób.

Pytanie 3: Czy budujecie domy prefabrykowane z certyfikowanych materiałów?

Teoretycznie dom prefabrykowany możesz wykonać z czego chcesz, jednak spróbuj do tego użyć niewysuszonego drewna, a katastrofa gotowa. Trwały dom z prefabrykatów musi być wykonany z certyfikowanych materiałów.

Zapytaj firmę, czy do budowy domu modułowego lub prefabrykowanego używają drewna KVH. To drewno konstrukcyjne lite, które powstaje przy technologii klejenia wzdłużnego na mikrowczepy, co pozwala zachować pełną wytrzymałość materiału przy właściwej stabilności wymiarowej.

Możesz także zapytać, czy produkcja jest odznaczona certyfikatem jakości. Duże polskie firmy często tworzą domy na rynek niemiecki, który wymaga odpowiedniej certyfikacji jakości RAL. Proces uzyskania certyfikatu jest skomplikowany, a jego utrzymanie oznacza regularne wizyty osoby zewnętrznej w zakładzie produkcyjnym w celu potwierdzenia jakości. Wybierając firmę, która ma certyfikat produkcji RAL, masz pewność, że wykazuje profesjonalne podejście w każdym etapie swojej pracy.

Pytanie 4: Czy wykonujecie projekty indywidualne?

Każda firma może wykonać domy parterowe z dachem dwuspadowym. Taka konstrukcja nie wymaga specjalnych umiejętności. Zapytaj firmę, czy jest w stanie wykonać dom z gotowych elementów według bardziej skomplikowanego indywidualnego projektu. Nawet jeśli finalnie będziesz zamawiać standardową parterówkę lub dom z poddaszem użytkowym, zadanie tego pytania pomoże Ci ocenić umiejętności techniczne firmy.

Profesjonalna obsługa nie powinna być zaskoczona projektem indywidualnym i wykonanie trudniejszego projektu nie powinno być dla nich żadnym problemem.

Pytanie 5: Czy możecie wykonać dom pod klucz?

Kluczowe pytanie, które umożliwia ocenienie jakości pracy. Jeśli firma nie chce doprowadzić domu do standardu wyższego niż stan deweloperski, to być może nie chce wykonywać po sobie żadnych trudniejszych prac. To nie wróży dobrze jakości wykonanego domu.

Jaka firma do budowy domu prefabrykowanego jest najlepszym rozwiązaniem?

Najlepszym wyborem jest firma, która:

  • ma własną produkcję, tabor i wykonawców;

  • nie boi się indywidualnych projektów;

  • może wykonać dom pod klucz.

Ideałem będzie także, jeśli pomoże Ci dopełnić niezbędnych formalności w odpowiednim urzędzie. Proces budowy wymarzonego domu modułowego lub prefabrykowanego to nie jest bułka z masłem. Dlatego warto mieć profesjonalistę, który będzie do Twojej dyspozycji, by w szybkim tempie załatwić wszelkie dokumenty.

3 pytania, które musisz zadać klientom firmy budującej domy prefabrykowane

Poproś wybraną firmę o telefony do zadowolonych klientów i postaraj się odwiedzić co najmniej jedną z rodzin. Jest to szczególnie ważne, gdyż kierownik budowy czy sprzedawca mogą Ci mówić wiele, lecz od klientów dowiesz się najwięcej.

Pytanie 1: Jak przebiegał proces budowy?

Budowa domu prefabrykowanego w teorii może trwać 2 miesiące, ale w praktyce u mało doświadczonych firm często trwa to nawet do roku (albo i dłużej). Zapytaj klienta, jak wyglądały prace na placu budowy: czy wszystko szło sprawnie. Nie pomiń także procesu przed rozpoczęciem prac technicznych: czy firma wykazała indywidualne podejście do sprawy i zgodziła się na dostosowanie projektu do życzenia klienta?

To kluczowe kwestie, które pomogą Ci ocenić, czy firma jest godna zaufania.

Pytanie 2: W jakim czasie od podpisania umowy dom był gotowy?

Pytanie poniekąd powiązane z pierwszym. Pomoże Ci ocenić, jak szybko spełnisz marzenia o swoim domu. Jeśli okaże się, że firma wykonywała prace do stanu deweloperskiego w czasie dłuższym niż przewidywała umowa, to możesz zabezpieczyć się odpowiednimi paragrafami w umowie.

Pytanie 3: Jakie są koszty eksploatacji domu?

Nie każdy dom prefabrykowany ma niskie koszty eksploatacji. Wszystko zależy od jego wykonania (wentylacji mechanicznej czy uszczelnienia otworów okiennych i drzwiowych) oraz odpowiednio zaprojektowanych systemów grzewczych.

Wysokiej jakości gotowe domy modułowe i prefabrykowane powinny być niskoenergetyczne, jednak jeśli klienci nie potwierdzą niskich kosztów eksploatacji, to znaczy, że Twój nowy dom być może warto zbudować z pomocą innej firmy.

Masz pytania? Porozmawiaj z naszym doradcą


    Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci wybrać firmy, które są odpowiednio przygotowane do budowy Twojego wymarzonego domu. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz wykonać swój dom z GreenHomes, to zapraszamy Cię do kontaktu.

    W budownictwie prefabrykowanym specjalizujemy się od lat. Mamy swoich fachowców, którzy ułatwią projektowanie czy wykonanie, a dzięki własnej fabryce jesteśmy w stanie wykonać każdy projekt. Nasz doradca klienta będzie także wspierać cały proces budowy domu – począwszy od trudnych formalności. Budowa domu z GreenHomes to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która chce bezstresowo wykonać swój dom z prefabrykatów.

    opiekun klienta GreenHomes