Dom prefabrykowany z Chin – czy to dobry pomysł? Ile mogą kosztować najtańsze gotowe domy?

Dom prefabrykowany z Chin to ostatni HIT polskiego Internetu. TikTok, Instagram czy Facebook są zasiane ofertami domów modułowych chińskiego pochodzenia. Te piękne obrazki niekiedy pokazują nawet całe wille, których szacunkowa cena ma wynosić niby tylko 300 000 zł. W tym artykule szczegółowo przyglądniemy się aukcjom z Chin, na których możesz znaleźć najtańsze gotowe domy modułowe. Okiem eksperta ocenimy, czy taki „biznes” może się opłacać, a jeśli tak, to komu.

Co znajdziesz w artykule?

Modułowe domy prefabrykowane z "Aliexpress" dla przedsiębiorców

Nasze dochodzenie zaczynamy na znanym chińskim serwisie aukcyjnym dla przedsiębiorców – MadeinChina (taki Aliexpress dla przedsiębiorców). To strona, z której możesz zamówić niemal wszystko, co widzisz w sklepie – plecaki, szczoteczki do zębów, sprzęt RTV i AGD oraz wiele, wiele innych. W tym całym multi-brandowym świecie online są także oferty domów modułowych.

Jakie prefabrykowane domy modułowe można zamówić z Chin?

Na chińskim serwisie aukcyjnym możesz znaleźć wiele projekty:

 • domów modułowych z prefabrykowanych elementów – tak naprawę chińskie domy modułowe to polskie domy prefabrykowane. Dlaczego? Gdyż różnica pomiędzy tymi dwoma technologiami polega na tym, że dom modułowy przychodzi na budowę w gotowych kompletnych modułach, które łączy się na placu budowy, a na MadeinChina każdy chiński producent sprzedaje domy wykonane z prefabrykatów, w których jedynie główna konstrukcja często jest spojona i płynie do Polski w całości.

 • kontenery mieszkalne – najczęściej są to zaadoptowane kontenery transportowe, które są przystosowane od mieszkania. Są łatwe do transportu i ekstremalnie tanie, jednak często nie posiadają odpowiedniej izolacji, której wykonanie często mocno zawyża szacowane koszty budowy.

 • budynki z konstrukcji stalowych – opcja najczęściej wykorzystywana przez inwestorów, którzy chcą zaoszczędzić. Wykorzystuje stal, jako główny materiał konstrukcyjny. Najczęściej są to duże, wielopiętrowe budynki, takie jak magazyny czy hale produkcyjne, rzadkiej budynki mieszkalne.

 • lub “luksusowe” domy willowe – chińskie domy willowe to polskie domy dwu- lub jednopiętrowe, które mają po prostu architektoniczny styl willowy.

Ile kosztuje dom modułowy z prefabrykowanych elementów sprowadzany z Chin?

I tu przechodzimy do sedna, które często dla Polaków wydaje się być wygraną w lotto. Na terenie Polski zapłacimy około 4000 zł/m2 – taka jest średnia cena domu prefabrykowanego. A na chińskim serwisie aukcyjnym kupimy dom modułowy za … 300 zł/m2. A przy większym metrażu nawet za 200 zł/m2.

Biorąc pod uwagę minimalne ceny, najtańsze projekty chińskich domów modułowych możesz kupić za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

gotowy dom prefabrykowany z chin

Ile kosztują kontenery mieszkalne z Chin?

Najtańsze projekty kontenerów mieszkalnych na portalu Alibaba kosztują 4000 dolarów. Biorąc pod uwagę kurs dolara taki najprostszy dom kontenerowy z Chin możesz mieć za 16 000 zł.

kontener mieszkalny z Aliexpress

Jaka jest jakość domów modułowych ofert dostępnych na chińskich aukcjach?

Nie powiemy Ci wprost, że jest to FATALNA jakość. Nie możemy tego zrobić, gdyż sami nie kupiliśmy nigdy takiego domu. Choć jest to kusząca opcja, żeby pokazać, czym się one różnią od tego, co robimy chociażby u nas w GreenHomes.

Porównamy dla Ciebie szczegóły techniczne naszych prefabrykowanych elementów oraz tych, które znajdziesz na chińskim serwisie MadeinChina.

Jaki jest haczyk chińskich domów modułowych i domów kontenerowych?

Jest ich naprawdę wiele. Dlatego zanim zaczniesz się zachwycać jednym z projektów domów modułowych, to lepiej dobrze przeczytać poniższą sekcję artykułu. Dotyczy ona każdego typu budynku. Jest dla Ciebie ważna, niezależnie od tego, czy chcesz kupić domy z prefabrykowanych elementów, kontenery mieszkalne czy willowe domki jednopiętrowe lub dwupiętrowe.

Chińskie domy prefabrykowane są często wątpliwej jakości

Jakość elementów prefabrykowanych, które oferują chińskie serwisy jest znacząco różna od tego, która znana jest polskim producentom. Wiele osób jednak nie czyta szczegółowych opisów aukcji i zamawia najtańsze gotowe domy z Chin, biorąc pod uwagę tylko to, które po prostu wyglądają najciekawsze.

Często wśród szczegółowych opisów aukcji znajdziesz informacje na temat tego, jakie materiały są użyte. Materiały, takie jak stal ocynkowana i wielowarstwowe płyty, zapewniają stabilność i trwałość. Jednakże, szczególną uwagę należy zwrócić na ocieplenie i dyfuzyjność ścian, które są kluczowe dla komfortu i efektywności energetycznej budynku.

Najczęściej dom modułowy z Chin spełnia amerykańskie standardy budowlane. Jest to najprostszy drewniany domek, a właściwie to dom ze sklejek, gdyż prawdziwego drewna tam nie uświadczysz.

Żywotność domów kontenerowych i prefabrykowanych z Chin

Domy z elementów prefabrykowanych, które są powszechnie dostępne na polskim rynku, mają średnią żywotność koło 60 lat. A jak wygląda to w przypadku zamówienia z Chin? Cóż, producenci funkcjonujący na rynku chińskim nawet niespecjalnie trudzą się tutaj jakimś kłamaniem. Większość z nich wprost pisze, że chiński dom (ten, który kupisz za kilkadziesiąt tysięcy złotych) ma średni okres użytkowania od 5 do 15 lat…

To teraz szybka kalkulacja:

Najtańsze domowy prefabrykowane europejskiego producenta to koszt około 300 000 zł w stanie deweloperskim. Ten dom będzie mieć żywotność około 60 lat, więc podzielmy 300 000 zł na 60 lat. Wychodzi nam 5000 zł na rok za posiadanie własnego domu. Całkiem dobra kwota, biorąc pod uwagę, że większość osób miesięcznie płaci 3000 zł za wynajem mieszkania.

A teraz weźmy domy wykonane w Chinach. Prefabrykowany dom od chińskiego producenta kupisz za około 50 000 zł, ale przy dobrych wiatrach (to przysłowie w tym zdaniu jest nieco ironiczne, gdyż naprawdę musisz liczyć na dobre, a raczej łaskawe, wiatry) przetrwa 15 lat. Ale musisz do tego doliczyć inne koszty z tytułu podatku vat, opłat celnych czy samej dostawy na polski rynek. Łącznie wyniesie Cię to około 80 000 zł, co daje 5300 zł rocznie za dom o znacznie gorszej jakości, który będzie wymagać od Ciebie budowy nowego budynku po nieco ponad dekadzie. Brzmi jak niezbyt dobry deal za kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszty z tytułu opłat celnych, dostawy i podatku VAT

najtańsze gotowe domy z chin

Tych kosztów nie wyliczy Ci żaden chiński producent. Niższe ceny domów kontenerowych i prefabrykowanych z Chin często są okupione bardzo wysokimi opłatami, takimi jak:

 • dostawa do Polski:

  • koszt transportu kontenera 40-stopowego wynosi około 13,500 – 15,500 USD

  • koszt transportu drogowego może wynosić około 20,000 USD za powierzchnię 98 m³​

  • koszt transportu lotniczego to najdroższa opcja, ale także najszybsza. Ceny transportu lotniczego mogą być kilkukrotnie wyższe niż transportu morskiego czy drogowego.

 • ​ Cło i VAT:

  • Podatek VAT wynoszący 23%, obliczany na podstawie wartości celnej towaru, kosztów transportu oraz samego cła​.

  • Opłaty celne obejmują one różne dokumenty wymagane do odprawy celnej, takie jak faktura handlowa, konosament, lotniczy list przewozowy, świadectwo pochodzenia, deklaracja importu/eksportu i inne​

Przykładowo, jeśli wartość prefabrykowanego domu wynosi 100,000 zł, to cło może wynieść około 2,000-3,000 zł, a VAT około 23,000 zł (wliczając wartość towaru, cło i transport). Dodatkowo, jeśli dom prefabrykowany będzie objęty cłem antydumpingowym, stawka ta może być znacznie wyższa i wynosić nawet do 80% wartości celnej towaru, w zależności od specyfikacji i klasyfikacji towaru w systemie TARIC​.

Koszty montażu budynku na polskim rynku

Musisz także doliczyć na polskim rynku usługę montażu. Choć chińskie projekty domów kontenerowych i modułowych często są reklamowane jako do szybkiego złożenia, to montaż wraz z podłączeniem wszystkich instalacji mógłby okazać się nielada problemem.

W większości przypadków musisz zrobić to z pośrednictwem wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, a ta może nie chcieć podjąć się złożenia projektu z Alibaba czy Allegro. Osoby chcące wybudować tani dom z chińskiego rynku muszą mieć na uwadze to, że budynek przyjdzie im składać samodzielnie. Wraz z wszelkimi instalacjami…

Jakie wymiary ma dom prefabrykowany z Chin?

Najczęściej producenci funkcjonujący na chińskim serwisie aukcyjnym określają minimalne wielkości domów modułowych, które mogą wyprodukować. Każdy z nich ma inne wytyczne, jednak uśredniając możemy założyć, że:

 • dom prefabrykowany min. 50 m2

 • dom kontenerowy min. 3 jednostki (3 kontenery)

 • konstrukcja stalowa pod budynki użytku publicznego min. 2000 ton

 • domy willowe lub większy dom piętrowy o charakterze willowym min. 100 m2

Zobacz najtańsze gotowe domy modułowe z Aliexpress.

W jakim czasie dotrze dom kontenerowy/ modułowy z Chin?

Zamówienie potrafi dotrzeć nawet w 30 dni. Jeśli znajdziesz producenta z dużą fabryką, to nie jest to dla nich żadnym problemem, żeby w miesiąc wykonać dla Ciebie dom.

Czy wśród projektów domów modułowych są jakieś ciekawe opcje?

Projekty domów modułowych na stronie Aliexpress dla przedsiębiorców są naprawdę piękne. Każdy mógłby znaleźć coś dla siebie.

 Są tu oferty domów modułowych w stylu willowym.

Proste domki jednopiętrowe z prefabrykatów

Nowoczesne kontenery mieszkalne

Czy kupilibyśmy dom prefabrykowany z Chin?

Zdecydowanie NIE. O ile, sensownym pomysłem mogą być jeszcze domki letniskowe, to naszych zdaniem dom mieszkalny powinien być trwały.

Według nas chiński producent dla Polski nie jest żadnym konkurentem. Mają oni zupełnie inną jakość budynków i choć atrakcyjna cena może kusić na początku, to nie ma co porównywać ich oferty z ofertą polskich producentów.

Zobacz najtańsze gotowe domy ze Śląska, a nie z Chin

Jeśli marzy Ci się dom, a nie chcesz wydawać dużo pieniędzy, to zobacz najtańsze gotowe domy prefabrykowane z GreenHomes.

Jesteśmy producentem z Zabrza. Możesz u nas zamówić dom z elementów prefabrykowanych lub modułowy zgodnie ze swoimi wymaganiami. Kupując budynek w swoim kraju, masz możliwość konsultacji z naszym Ekspertem na miejscu.

Możesz zobaczyć fabrykę i utwierdzić się co do jakości. A wybierając budynek z Aliexpress czy Alibaba, nigdy nie wiesz, w jakiej jakości z Chin dotrze.

Zbuduj z nami swój dom z prefabrykatów

Jeśli marzy Ci się, żeby Twój dom powstał szybko, lecz wymagasz też trwałości na długie lata, to GreenHomes jest dobrym wyborem. Pozostaw nam do siebie kontakt, by nasz ekspert mógł przygotować dla Ciebie specjalną ofertę domu prefabrykowanego.

Sławomir Munik

ekspert GreenHomes

888 468 221