Jak zbudować dom energooszczędny?

W obliczu rosnących cen energii i rosnącej świadomości ekologicznej, budowa domu energooszczędnego staje się nie tylko odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata, ale również coraz bardziej popularnym wyborem wśród inwestorów. Domy energooszczędne, charakteryzujące się minimalnym zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania i chłodzenia, oferują szereg korzyści, od obniżenia rachunków za energię po poprawę jakości życia mieszkańców i redukcję wpływu na środowisko naturalne.

Projekty domów energooszczędnych uwzględniają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie budownictwa i technologii, skupiając się na efektywnym wykorzystaniu zasobów i zrównoważonym rozwoju. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych materiałów izolacyjnych, nowoczesnych systemów ogrzewania, jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, a także inteligentnym projektom architektonicznym, możliwe jest znaczące zmniejszenie zużycia energii w całym domu.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie elementy są kluczowe w projektowaniu i budowie domu energooszczędnego, jakie technologie można wykorzystać do maksymalizacji oszczędności energetycznych oraz jakie korzyści płyną z posiadania domu o niskim zapotrzebowaniu na energię. Przedstawimy również praktyczne porady, które pomogą zrozumieć, co sprawia, że budynek jest energooszczędny i jak każdy z nas może przyczynić się do budowania lepszej przyszłości dla nas i kolejnych pokoleń.

Co znajdziesz w artykule?

Dom energooszczędny – co to znaczy?

Dom energooszczędny to budynek, który został zaprojektowany i zbudowany z myślą o minimalizacji zużycia energii. Kluczowymi cechami takich domów są

  • doskonała izolacja termiczna,
  • szczelność oraz
  • efektywny system ogrzewania i wentylacji.

 

Domy energooszczędne są nie tylko tańsze w eksploatacji, ale także przyjazne dla środowiska dzięki obniżonemu zapotrzebowaniu na energię, w tym nieodnawialną energię pierwotną.

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?

Dom pasywny to krok dalej w budownictwie energooszczędnym. Charakteryzuje się on jeszcze niższym zapotrzebowaniem na energię, głównie dzięki jeszcze lepszej izolacji oraz zastosowaniu zaawansowanych technologii, takich jak rekuperacja ciepła.

W przeciwieństwie do domów energooszczędnych, domy pasywne są w stanie utrzymać komfort termiczny bez tradycyjnych systemów grzewczych, wykorzystując głównie ciepło wytwarzane przez mieszkańców oraz urządzenia domowe.

Kiedy dom jest energooszczędny?

Dom uznaje się za energooszczędny, gdy jego zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe niż w przypadku standardowych budynków. Kryteria to m.in.:

  • niski współczynnik przenikania ciepła ścian, dachu oraz podłóg,
  • zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku ciepła czy inne technologie pozyskujące energię z odnawialnych źródeł energii.

Dom energooszczędny – ile kWh?

Zapotrzebowanie energetyczne domu energooszczędnego waha się w zależności od jego wielkości, projektu oraz zastosowanych technologii. Typowo, domy te mają zapotrzebowanie na energię na poziomie około 40-60 kWh/m² rocznie. Ta wartość jest znacząco niższa w porównaniu do tradycyjnych budynków, które często przekraczają 100 kWh/m² rocznie.

dom energooszczędny

Czym różni się projekt domu energooszczędnego od budownictwa tradycyjnego?

Tym, że mieszkając w domu energooszczędnym będziesz płacić o niebo mniej za rachunki. 🙂 A teraz całkiem na poważnie: czym różni się projekt domu energooszczędnego w porównaniu do tradycyjnego, że możliwa jest aż tak duża oszczędność?

W przypadku domu energooszczędnego każdy detal budynku ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na zewnętrzne źródła energii. Efektywna izolacja, nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii są tu kluczowe.

Ale kluczowy jest sam projekt. Jeśli chcesz zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną, to jego stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku powinien być jak najniższy. Co to oznacza?

  • Wytłumaczenie dla laika: Budynek powinien być zwarty, bez odstających elementów.
  • Wytłumaczenie dla profesjonalisty: Współczynnik A/V* nie powinien przekraczać 0,7.

*AV określa stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku.

Z czego budować dom energooszczędny?

Budowa domu energooszczędnego rozpoczyna się już na etapie wyboru materiałów. To one w dużym stopniu decydują o późniejszych kosztach eksploatacji budynku i jego wpływie na środowisko.

Domy energooszczędne często opierają się na ścianach warstwowych, które łączą w sobie zarówno elementy nośne, jak i izolacyjne, zapewniając wysoki poziom izolacji termicznej. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów należą różnego rodzaju pianki izolacyjne, wełna mineralna czy specjalistyczne systemy izolacyjne.

Kluczowym elementem są także okna o wysokiej izolacyjności termicznej, które minimalizują straty ciepła, jednocześnie maksymalizując zyski ciepła słonecznego.

Ponadto, wykorzystanie materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła dla całej bryły budynku, włączając dach i podłogi, jest niezbędne do osiągnięcia celów energooszczędności.

Równie ważne jest strategiczne rozmieszczenie budynku na działce, zwracając szczególną uwagę na orientację względem stron świata, co umożliwia maksymalne wykorzystanie energii słonecznej dla ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej.

Dom energooszczędny – ile styropianu?

Grubość warstwy izolacyjnej, np. styropianu, zależy od wielu czynników, w tym klimatu oraz wymogów dotyczących energooszczędności. Zazwyczaj, w domach energooszczędnych stosuje się warstwy izolacji o grubości od 20 do 30 cm.

Jakie okna do domu energooszczędnego?

Okna w domu energooszczędnym powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W większości projektów domów energooszczędnych wykorzystuje zaleca się stosowanie okien o współczynniku U nie wyższym niż 0,8 W/(m²K), z potrójnymi szybami i odpowiednio dobranymi ramami.

domy energooszczędne polska greenhomes

Jakie odnawialne źródła energii elektrycznej wykorzystują projekty domów energooszczędnych?

W projektach domów energooszczędnych coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii (OZE) do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, co przyczynia się do zmniejszenia zależności od konwencjonalnych źródeł energii i obniżenia emisji dwutlenku węgla. Oto niektóre z najpopularniejszych rozwiązań, które znacząco ograniczają zużycie energii i służą zarówno do zapewnienia ciepłej wody użytkowej, jak i odpowiedniego komfortu termicznego całego domu.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań w domach energooszczędnych. Przekształcają one promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która może być wykorzystana do zasilania domowych urządzeń, ogrzewania wody lub nawet do ładowania samochodów elektrycznych. Nadwyżki produkowanej energii często są odsprzedawane do sieci, co dodatkowo zwiększa rentowność inwestycji.

Pompy ciepła

Pompy ciepła, choć technicznie nie są źródłem energii elektrycznej, odgrywają kluczową rolę w efektywnym wykorzystaniu energii odnawialnej w domach energooszczędnych. Mogą wykorzystywać energię zgromadzoną w ziemi, wodzie lub powietrzu do ogrzewania domu i wody użytkowej. W połączeniu z systemem fotowoltaicznym mogą zapewnić niemal całkowitą niezależność energetyczną, dlatego są nieodłącznym elementem większości budynków energooszczędnych.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, wykorzystując do tego celu energię cieplną promieniowania słonecznego. Są to systemy pasywne, które mogą znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na inne źródła energii w domu, szczególnie w cieplejszych miesiącach.

Turbiny wiatrowe

W niektórych lokalizacjach, gdzie warunki na to pozwalają, możliwe jest wykorzystanie małych turbin wiatrowych do produkcji energii elektrycznej. Chociaż ich instalacja w kontekście pojedynczych domów jest mniej popularna niż fotowoltaika, mogą one stanowić uzupełnienie systemu energetycznego, szczególnie w miejscach o wysokim nasileniu wiatru.

W Polsce można je wykorzystać szczególnie w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych budowanych w rejonach górskich. Choć halny nie sprzyja naszym humorom, to może je poprawić w perspektywie długoterminowej, gdy obniży rachunki.:)

Panele hybrydowe

To stosunkowo nowa technologia, która łączy w sobie zalety paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, umożliwiając jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Panele hybrydowe są wydajniejsze niż oddzielne instalacje, ponieważ mogą lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię dachu.

Biogaz

Dla domów energooszczędnych, szczególnie tych położonych w obszarach wiejskich, możliwe jest wykorzystanie biogazu produkowanego z odpadów organicznych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które przyczynia się do redukcji odpadów.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w domach energooszczędnych nie tylko przyczynia się do zmniejszenia rachunków za energię i wzrostu niezależności energetycznej, ale także stanowi ważny krok w kierunku budowania zrównoważonej przyszłości i ochrony środowiska naturalnego.

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Koszt budowy domu energooszczędnego jest zazwyczaj wyższy w porównaniu do tradycyjnego domu o około 10-20%, głównie ze względu na lepszą izolację oraz zastosowanie zaawansowanych systemów grzewczych i wentylacyjnych. Jednakże, niższe koszty eksploatacji szybko przekładają się na zwrot z inwestycji.

Ile kosztuje dom energooszczędny z prefabrykatów?

Tańszą i równie dobrą opcją są domy energooszczędne prefabrykowane. Wykorzystują one technologię budowy prefabrykatów w połączeniu z budownictwem energooszczędnym, które wykorzystuje nie tylko odpowiednie materiały, ale również nowoczesne instalacje, takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), panele fotowoltaiczne, pompa ciepła czy kolektory słoneczne.

Takie projekty domów energooszczędnych tanich w budowie znajdziesz właśnie w GreenHomes. Najniższa cena budynku energooszczędnego wynosi około 300 000 zł za dom o powierzchni użytkowej 70 m2. I to w stanie deweloperskim.

Czym ogrzewać dom energooszczędny?

Ogrzewanie domów energooszczędnych najczęściej opiera się na pompach ciepła, kolektorach słonecznych, a także systemach rekuperacji ciepła. Te rozwiązania pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz minimalizację wpływu na środowisko.

Dom energooszczędny – czy warto?

Inwestycja w dom energooszczędny to inwestycja w przyszłość. Choć koszty początkowe są wyższe, to eksploatacja domu energooszczędnego jest znacznie tańsza, co w perspektywie długoterminowej przynosi oszczędności. Ponadto, domy te zapewniają wyższy komfort mieszkania oraz są bardziej przyjazne dla środowiska.

Budowa domu energooszczędnego to kompleksowy proces, który wymaga dokładnego planowania i zastosowania nowoczesnych technologii. Mimo wyższych kosztów inicjalnych, korzyści płynące z posiadania takiego domu, zarówno finansowe, jak i ekologiczne, są nie do przecenienia.

Nie chce Ci się czytać, jak zbudować dom energooszczędny? Popatrz tutaj

Nie musisz zapamiętać tego wszystkiego, jeśli zdecydujesz się na budowę domu z nami! Nasi eksperci zadbają o to, by Twój dom był energooszczędny, a Ty zajmiesz się wyłącznie wykończeniem.:) 

Sławomir Munik

ekspert GreenHomes

888 468 221