Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – czym się różnią?

Budowa domu to proces złożony, wymagający przemyślenia wielu etapów i decyzji. Dwa z najważniejszych pojęć, z którymi inwestorzy często się spotykają, to stan surowy zamknięty i stan deweloperski. Choć oba terminy odnoszą się do różnych etapów budowy, często bywają mylone. W niniejszym artykule wyjaśnimy różnice między tymi dwoma pojęciami, jakie prace budowlane są związane z każdym z nich, oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dot. stanu surowego zamkniętego oraz deweloperskiego.

Ten artykuł jest dla Ciebie idealny, jeśli zastanawiasz się nad budową domu, a nie wiesz, który stan wybrać do zakupu.

Co znajdziesz w artykule?

Co to jest stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to etap budowy domu, który obejmuje wykonanie podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku oraz zamknięcie jego otworów. Jest to bardziej zaawansowany etap niż stan surowy otwarty, gdyż dodatkowo obejmuje montaż drzwi zewnętrznych (drzwi wejściowe) oraz okien, co zabezpiecza budynek przed czynnikami atmosferycznymi.

Kolejność etapów budowy domu

Budowa domu jest procesem składającym się z kilku etapów:

 1. Stan zerowy – obejmuje przygotowanie terenu, wykonanie fundamentów oraz piwnic.

 2. Stan surowy otwarty – postawienie ścian nośnych i konstrukcji dachowej.

 3. Stan surowy zamknięty – zamknięcie budynku poprzez montaż okien i drzwi.

 4. Stan deweloperski – wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych, tynkowanie, wylewki podłogowe.

 5. Prace wykończeniowe – malowanie ścian, montaż podłóg, wykończenie łazienek i kuchni.

Jakie prace obejmuje stan surowy zamknięty?

Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego to duży krok w kierunku własnego domu. Dom doprowadzony do stanu surowego zamkniętego ma wykonane takie prace jak:

 • wykonanie fundamentów i piwnic (jeśli są przewidziane w projekcie)

 • postawienie ścian zewnętrznych oraz ścian nośnych wewnętrznych

 • montaż więźby dachowej oraz pokrycia dachu

 • zamknięcie budynku poprzez montaż drzwi zewnętrznych, okien i pokrycia dachowego

stan surowy zamknięty a deweloperski

Stan surowy zamknięty – różnica między stanem surowym otwartym

Główna różnica polega na tym, że w przypadku stanu surowego zamkniętego jesteśmy już po zamknięciu otworów okiennych i drzwiowych. Oznacza to, że budynek w stanie surowym otwartym nie jest jeszcze chroniony przed warunkami atmosferycznymi.

Stan surowy otwarty obejmuje:

 • Ściany nośne – wszystkie główne ściany, które przenoszą obciążenia konstrukcyjne.

 • Ściany działowe – ściany wewnętrzne, które oddzielają pomieszczenia.

 • Stropy – konstrukcje między kondygnacjami, które tworzą podłogi i sufity.

 • Schody – jeżeli są elementem konstrukcji nośnej.

 • Dach – więźba dachowa i pokrycie dachu.

 • Otwory okienne i drzwiowe – z zamontowanymi nadprożami, ale bez stolarki okiennej i drzwiowej.

stan surowy otwarty

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – główne różnice

Podstawowa różnica między stanem surowym zamkniętym a stanem deweloperskim polega na stopniu wykończenia wnętrza budynku.

Stan deweloperski oznacza, że budynek jest praktycznie gotowy do wykończenia wnętrz przez użytkownika, ale nie obejmuje jeszcze elementów takich jak malowanie ścian, montaż podłóg czy instalacja mebli kuchennych. Na tym etapie można powiedzieć, że budowę domu zakończono, a pozostało jeszcze tylko wykończenie poszczególnych pomieszczeń, czyli doprowadzenie domu do stanu, w którym każdy domownik może z niego komfortowo korzystać.

Prace wykończeniowe w stanie deweloperskim

stan deweloperski

Do prac wykończeniowych, które są już wykonane w stanie deweloperskim, zaliczamy:

 • wykonanie instalacji wewnętrznych (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania)

 • przygotowanie ścian pod malowanie lub tapetowanie (wykonanie tynków wewnętrznych

 • wykonanie wylewek podłogowych

Czego nie obejmuje stan deweloperski?

Stan deweloperski nie obejmuje:

 • wykończenia ścian (malowanie, tapetowanie)

 • montażu podłóg

 • montażu drzwi wewnętrznych

 • wykończenia łazienek i kuchni

Ile kosztuje stan surowy zamknięty w 2024 roku?

Koszt wykonania stanu surowego zamkniętego może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wybrana technologia budowy, koszty materiałów budowlanych oraz koszty robocizny. Średnio można przyjąć, że koszt budowy domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym wynosi od 3000 do 4500 zł/m² powierzchni budynku.

Według danych opublikowanych przez stronę bankier.pl doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego kosztuje około 3494 zł/m2, co jest średnio o 26,8% więcej niż w maju 2022. Na szczęście materiały budowlane w ostatnich roku wyhamowały z ceną, więc można już sporo zaoszczędzić w porównaniu do okresów, w którym osiągały zawrotne ceny.

Dlaczego warto kupić dom w stanie surowym zamkniętym?

Kupno domu w stanie surowym zamkniętym może być korzystnym rozwiązaniem w przypadku technologii murowanej dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach wykończenia oraz mieć możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb. Stan surowy zamknięty daje również większą swobodę w wyborze materiałów wykończeniowych oraz wykonawców prac.

Stan surowy zamknięty może jednak nie być dobrym rozwiązaniem w budownictwie prefabrykowanym. Dlaczego? Gdyż kolejny etap budowy domu, który obejmuje instalację centralnego ogrzewania, przewodów elektrycznych czy hydraulicznych może zaburzyć gwarancję producenta. Naszym zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest doprowadzić budynek do stanu deweloperskiego wraz z producentem – wtedy masz pewność gwarancji na każdą część budowy domu.

Jak długo może stać dom w stanie surowym zamkniętym?

Murowany dom w stanie surowym zamkniętym może stać przez dłuższy czas, pod warunkiem że jest odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Zabezpieczenie budynku przed wilgocią i mrozem jest kluczowe dla utrzymania jego struktury w dobrym stanie.

Stan surowy zamknięty w budownictwie szkieletowym wymaga nieco większej uwagi. Choć drzwi zewnętrzne i okna zapewniają odpowiednią szczelność budynku, to brak tynku na ścianach może sprawić że w przegrodach zewnętrznych osadzi się nadmiar wilgoci.

Podsumowanie – stan surowy zamknięty a deweloperski

Różnica między stanem surowym zamkniętym a stanem deweloperskim polega na stopniu wykończenia budynku. Stan surowy zamknięty obejmuje podstawowe elementy konstrukcyjne i zamknięcie budynku, podczas gdy stan deweloperski oznacza wykonanie instalacji wewnętrznych oraz przygotowanie budynku do prac wykończeniowych. Wybór między tymi etapami budowy zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych inwestora.

Często zadawane pytania – stan surowy zamknięty a stan deweloperski

 1. Ile ze stanu surowego zamkniętego do deweloperskiego? Koszt doprowadzenia domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego może wynosić od 1000 do 1500 zł/m². W budownictwie szkieletowym/prefabrykowanym często jest to bardziej kosztowne, ze względu na specyfikę technologii.

 2. Czy stan surowy zamknięty obejmuje instalacje? Nie, stan surowy zamknięty nie obejmuje instalacji wewnętrznych. Obejmuje on jedynie podstawowe prace konstrukcyjne oraz zamknięcie budynku. W budownictwie szkieletowym/prefabrykowanym czasami mogą być przewidziane pewne elementy instalacyjne fabrycznie wbudowane, ale zazwyczaj wymagają one dalszego wykończenia.

 3. Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu surowego do deweloperskiego? Koszt wykończenia domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego zależy od wielu czynników, ale średnio wynosi od 800 do 1200 zł/m².

 4. Czego nie obejmuje stan deweloperski? Stan deweloperski nie obejmuje prac wykończeniowych, takich jak malowanie ścian, montaż podłóg oraz wykończenie łazienek i kuchni. Zarówno w budownictwie szkieletowym/prefabrykowanym, jak i murowanym, inwestor musi samodzielnie zająć się tymi pracami lub zlecić je firmie wykończeniowej.

 5. Ile kosztuje stan surowy zamknięty w 2024 roku? Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym w 2024 roku wynosi średnio od 3000 do 4500 zł/m².

 6. Jaki koszt od stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego? Koszt przejścia ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego wynosi średnio od 800 do 1200 zł/m².

 7. Ile kosztuje stan surowy otwarty domu 150m²? Koszt stanu surowego otwartego domu o powierzchni 150m² wynosi średnio od 1500 do 2000 zł/m².

 8. Jak długo może stać dom w stanie surowym zamkniętym? Dom w stanie surowym zamkniętym może stać przez dłuższy czas, pod warunkiem że jest odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi.

 9. Czy warto kupić dom w stanie surowym zamkniętym? Tak, kupno domu w stanie surowym zamkniętym może być korzystnym rozwiązaniem, ponieważ daje większą swobodę w wyborze materiałów wykończeniowych oraz możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrz

Zbuduj z nami swój dom z prefabrykatów

Jeśli marzy Ci się, żeby Twój dom powstał szybko, lecz wymagasz też trwałości na długie lata, to GreenHomes jest dobrym wyborem. Pozostaw nam do siebie kontakt, by nasz ekspert mógł przygotować dla Ciebie specjalną ofertę domu prefabrykowanego.

Sławomir Munik

ekspert GreenHomes

888 468 221