Ile kosztuje dom prefabrykowany w 2024?

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wśród dostępnych opcji, domy prefabrykowane zyskują na popularności, głównie dzięki szybkości realizacji i możliwości precyzyjnego kontrolowania kosztów. “Ile kosztuje dom prefabrykowany?” to pytanie, na które odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od wielu czynników, takich jak wybór materiałów, wielkość projektu czy lokalizacja działki. W tym artykule spróbujemy przybliżyć potencjalnych inwestorów do świata domów prefabrykowanych, koncentrując się na aspektach finansowych inwestycji.

Co znajdziesz w artykule?

Co wpływa na koszt budowy domu prefabrykowanego?

Koszt budowy domu prefabrykowanego różni się w zależności od wielu czynników. które można podzielić na kilka kluczowych kategorii. Każdy z tych elementów może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę projektu, dlatego warto je dokładnie rozważyć na etapie planowania budowy.

Wybór materiałów a koszt budowy domu prefabrykowanego

 • Rodzaj prefabrykatów: Cena może różnić się w zależności od wybranych materiałów, np. prefabrykatów betonowych, drewnianych czy stalowych. Każdy materiał ma różne właściwości i cenę.
 • Jakość materiałów: Wyższa jakość materiałów przekłada się na wyższą cenę, ale także na lepsze parametry użytkowe i dłuższą żywotność domu. Odpowiednie parametry użytkowe są kluczowe dla żywotności domu, dlatego na tej kwestii nie warto oszczędzać.

Powierzchnia użytkowa i projekt domu prefabrykowanego

 • Wielkość domu: Im większy dom, tym wyższe koszty materiałów i pracy. Jest to jeden z najważniejszych determinantów ceny. Większa powierzchnia użytkowa zazwyczaj oznacza wyższe koszty, zarówno ze względu na większą ilość materiałów, jak i pracę związaną z montażem domu.
 • Złożoność projektu: Proste projekty z mniejszą liczbą niestandardowych rozwiązań są zazwyczaj tańsze w realizacji niż te bardziej skomplikowane i spersonalizowane.
wykończenie domu z prefabrykatów

Stan wykończenia domu z prefabrykatów

 • Stan surowy otwarty: Sama konstrukcja drewna z  jedną płytą, często nawet bez wełny w konstrukcji, przykryta membraną, ale już bez blachodachówki i oczywiście bez okien drzwi i bram garażowych.
 • Stan surowy zamknięty: Obejmuje konstrukcję z zewnątrz wraz z dachem, oknami i drzwiami zewnętrznymi oraz ociepleniem, ale bez instalacji, tynku i wykończenia wnętrz.
 • Stan deweloperski: Dodatkowo zawiera instalacje wewnętrzne (elektryczną, hydrauliczną, ogrzewanie) oraz tynki. Jest to gotowy dom prefabrykowany do tzw. wykończeniówki.
 • Dom “pod klucz”: Pełne wykończenie domu, gotowe do zamieszkania. To najdroższa opcja, obejmująca kompleksowe wykończenie wnętrz, podłogi, malowanie ścian, a często także kuchnię i łazienkę.

Lokalizacja i transport

 • Koszty transportu: Budowa domu prefabrykowanego odbywa się w halach produkcyjnych, więc gotowe domy należy przywieźć na plac budowy. Miejsce budowy znacząco oddalone od fabryki podniesie ostateczną cenę inwestycji.
 • Warunki terenu: Prace przygotowawcze na placu budowy, takie jak niwelacja terenu czy fundamenty, zależą od lokalnych warunków i mogą generować dodatkowe koszty.

Dodatkowe koszty budowy domów prefabrykowanych

 • Pozwolenia i opłaty: Koszty związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę.
 • Infrastruktura: Podłączenie do mediów (prąd, woda, kanalizacja) i inne prace związane z dopasowaniem infrastruktury terenu pod budowę domu.
 • Ogrzewanie i instalacje: Wybór systemu ogrzewania i innych instalacji technicznych ma wpływ na koszty, zwłaszcza w przypadku rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych.

Personalizacja i wykończenie wnętrz domów prefabrykowanych

 • Indywidualne modyfikacje: Wprowadzenie zmian do projektu lub wybór wyższego standardu wykończenia w przypadku wykończenia pod klucz podnosi koszty.
 • Wykończenie i umeblowanie: Koszty te mogą znacznie różnić się w zależności od indywidualnych preferencji.

Wybór producenta domów prefabrykowanych

 • Reputacja i doświadczenie: Firmy o ugruntowanej pozycji i bogatym portfolio mogą oferować swoje usługi po wyższych cenach, ale zapewniają także gwarancję jakości i niezawodności.

Wykończenie a koszty budowy domu prefabrykowanego

Wykończenie domu prefabrykowanego ma istotny wpływ na końcowe koszty budowy. Różnice w cenie między domem w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim, a domem wykończonym “pod klucz” mogą być znaczące.

Ile kosztuje dom prefabrykowany w stanie surowym zamkniętym?

Stan surowy zamknięty oznacza, że budynek jest zabezpieczony przed wpływami zewnętrznymi – posiada dach, okna, drzwi zewnętrzne oraz wykonane są wszelkie prace konstrukcyjne. Nie zawiera jednak instalacji wewnętrznych, tynków, ani żadnych wykończeń.

 • Szacunkowe koszty: Cena za metr kwadratowy może zaczynać się od około 3000 zł do 5000 zł, co przy domu o powierzchni 100m² daje kwotę od 300 000 zł do 500 000 zł. Te wartości mogą się różnić w zależności od lokalizacji, wykorzystanych materiałów i specyfikacji technicznych.

W GreenHomes najtańszy dom prefabrykowany w stanie surowym zamkniętym kosztuje około 240 00 zł.

Ile kosztuje dom prefabrykowany w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski rozszerza stan surowy zamknięty o wykonanie instalacji wewnętrznych (elektrycznych, hydraulicznych, wentylacyjnych), a także zazwyczaj tynków i wylewek. Domy w tym stanie wymagają już tylko wykończenia wnętrz, takiego jak malowanie, układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych.

 • Szacunkowe koszty: Koszty mogą wzrosnąć do około 4000 zł – 6000 zł za metr kwadratowy. Dla domu 100m² oznacza to kwotę od 400 000 zł do 600 000 zł. Ceny mogą wahać się w zależności od standardu instalacji i innych czynników.

W GreenHomes najtańszy dom prefabrykowany w stanie deweloperskim kosztuje około 270 000 zł.

Ile kosztuje gotowy dom prefabrykowany wykończony pod klucz?

Wykończenie “pod klucz” oznacza, że dom jest w pełni gotowy do zamieszkania – wszystkie instalacje są zakończone, ściany pomalowane, podłogi ułożone, a łazienki i kuchnia wykończone. Często w cenie takiego domu uwzględnione są również elementy takie jak oświetlenie, szafy czy nawet pełne umeblowanie.

Cena budynku jest trudna do określenia, gdyż zależy nie tylko od powierzchni zabudowy, ale i wybranych mebli czy wykończenia. Atrakcyjny wygląd wnętrz może znacząco podnieść koszty.

 • Szacunkowe koszty: W tym przypadku koszty mogą sięgać od 5000 zł do nawet 10000 zł za metr kwadratowy, co przy powierzchni 100m² przekłada się na kwotę od 500 000 zł do 800 000 zł lub więcej, w zależności od luksusu wykończenia i innych unikalnych wymagań.

Nasze domy prefabrykowane możesz zamówić w wersji „pod klucz” jednak nie wykonamy dla Ciebie dokładnej wyceny przed określeniem projektu budynku, gdyż wszystko zależy od tego, jak mają wyglądać wnętrza.

metraż domu a koszt budowy domu prefabrykowanego

Metraż domu a koszty budowy domu prefabrykowanego

Metraż domu ma bezpośredni wpływ na koszty budowy domu prefabrykowanego, ponieważ większa powierzchnia zwykle oznacza wyższe koszty zarówno materiałów, jak i pracy.

Ile kosztuje dom prefabrykowany do 70 m2?

Domy o mniejszym metrażu są często wybierane przez osoby poszukujące kompaktowych rozwiązań lub mniejszych domów letniskowych.

 • Szacunkowe koszty: Dla domu o metrażu do 70 m², przy deweloperskim standardzie wykończenia, cena może wynosić od około 210 000 zł do 350 000 zł (3000-5000 zł za m²).

Ile kosztuje dom prefabrykowany 100 m2?

Dom o powierzchni 100 m² to popularny wybór dla wielu rodzin, oferujący wystarczająco dużo przestrzeni dla komfortowego życia.

 • Szacunkowe koszty: Przyjmując ten sam przedział cenowy, koszt budowy domu prefabrykowanego o powierzchni 100 m² może wynosić od 300 000 zł do 500 000 zł (3000-5000 zł za m²), w zależności od specyfiki projektu i lokalnych warunków.

Ile kosztuje dom prefabrykowany 120 m2?

Większy dom o powierzchni 120 m² jest często wybierany przez rodziny potrzebujące więcej przestrzeni lub dodatkowych pokoi.

 • Szacunkowe koszty: Dla domu o tej powierzchni, koszty mogą wynosić od 360 000 zł do 600 000 zł (3000-5000 zł za m²), uwzględniając standardowe wykończenie i typowe wymagania.
wykończony dom prefabrykowany koszty

Ile kosztuje gotowy dom z prefabrykatów?

Nie ma jednej ceny budynków z prefabrykatów. Możemy odpowiedzieć Ci na to pytanie na przykładzie naszych projektów.

Energooszczędne i ekologiczne domy prefabrykowane GreenHomes zaczynają się od kwoty około 240 000 zł za budynek w stanie deweloperskim. Większość naszych domów prefabrykowanych oscyluje w okolicach 400 000 – 500 000 złotych, a najdroższe budynki wielorodzinne kosztują ponad 1 000 000 zł.

Czy da się wybudować dom za 150 tysięcy?

Można, jednak będzie to raczej domek do 35 m2. Domy prefabrykowane o metrażu około 70 m2 są raczej niemożliwe do wykonania w cenie do 150 tysięcy.

Czy da się wybudować dom za 300 tysięcy?

Oczywiście, że tak! Taki dom prefabrykowany będzie mieć około 70m2 powierzchni użytkowej, jednak jest to cena budynku w stanie deweloperskim. Musisz doliczyć jeszcze koszty wykończenia.

Ile kosztuje dom modułowy?

W MoveHouse (nasza partnerska firma) najtańsze domy modułowe kosztują około 150 tysięcy, a najdroższe … (niebo jest limitem :)).